A A A K K K
для людей із порушенням зору
Чутівська громада
Полтавська область, Полтавський район

Історія краю

Історична довідка

Чутове — селище міського типурайонний центр Полтавської області. Росташоване на зеленій, затишній місцині, що розкинулась по обидві сторони річки Чутівка. Орган місцевого самоврядування — Чутівська селищна рада. До складу селищної ради також входять навколишні села: с.Водяне, с.Кантемирівка, с. Лисича, с.Новофедорівка, с. Охоче, с.Стінка.


Чутове та навколишні села(червоною лінією підкреслені населені пункти Чутівської селищної ради)

 

Про походження назви села існує цікава та незвичайна легенда. Влітку 1709 року війська шведського короля Карла XII наближалися до Полтави. Штаб російської армії зупинився за кілька кілометрів від Чутового. Російські розвідники зустріли якогось козака, що жив на території, де нині розташоване селище. На запитання про відомості щодо місцезнаходження супротивника, козак відповів солдатам, що «чув» про шведів. У розмові слова «чув», «чуте», «чутки» він повторив кілька разів. Тоді того козака назвали Чутом, а його хутір - Чутовим. Звідти походить і назва річки Чутівки.

Якщо ж звернутися до реальних історичних даних, то вперше згадано Чутове у 1743 р., в духовниці полтавського полковника В. В. Кочубея. Село було розташоване поблизу трактового шляху, який йшов з Донських степів на Полтавщину. Це сприяло появі перших поселень та розвитку населеного пункту.  Власники цієї землі – великі магнати Кочубеї, побудували на шляху міст через річку Коломак. Тут жив сторож, який збирав плату за переїзд через міст, та поселялися пастухи, що влітку пасли на прирічкових луках панську худобу. Тому і згадано цю місцевість уперше як «сенокос Чутова долина».  Згідно з Генеральним описом Лівобережної України, у 1765—1769 рр. село входило до складу Великобудищанської сотні Полтавського полку.

Кількість населення поступово зростала. Якщо станом на 1764 р. у селі налічувалося 82 двори, невеличка церква та кілька крамниць, то у 1859 р. у власницькому селі Чутове налічувалось уже 312 дворових господарства, існувала православна церква, була більш розвинена інфраструктура та відбувалось 3 ярмарки на рік.

На селянській праці багатіло поміщицьке господарство. 18 тис. десятин землі, якими володіли Кочубеї у Чутовому, оброблялися руками бідняків, що залежали від економії. Як і раніше, селянські ниви давали низькі врожаї, бо оброблялися примітивними знаряддями. Металеві однолемішні та дерев’яні плуги — ось той основний реманент, що був у селян. Тому нерідко спалахували прояви народного обурення, а у 1842 р. повсталих підтримав навіть писар економії О.Чумак.

Є дані, що 1902 року жителі Чутового взяли участь у селянському повстанні, яке було жорстоко придушене силою зброї. На той час, на початок ХХ століття власником економій став поміщик Дурново.

Після реформ 1861 р. у селі відкриваються механічна та ливарна майстерні. У 1883 році в Чутовому вже було 18 вітряків, паровий млин, олійниці,кузні, слюсарка. Все це сприяло переселенню сюди нових жителів із сусідніх сіл. До початку ХХ століття Чутове виросло на 200 дворів, а населення його збільшилось у півтора раза і складало 2842 чоловіки. Тому станом на 1900 рік село уже було центром Чутівської волості.


Будівля старої школи смт.Чутове

 

Не оминули Чутове і події Першої світової війни, Лютневої та Жовтневої революцій 1917 р. та громадянської війни, що послідувала за цими подіями. У грудні 1917 року було утворено Раду селянських депутатів, водночас було встановлено народний контроль над маєтком поміщиці С. Дурново.


С.П.Дурново (Волконська)

А уже в квітні 1918 року в село ввійшли перші підрозділи німецької армії. З весни 1918 р. до кінця 1919 р. село почергово переходило із рук у руки під контроль військ УНР, армії Денікіна та більшовицьких загонів.  Та з 1920 року село остаточно закріпилося за більшовиками. У травні 1920 року для допомоги селянам волості в Чутовому створено перше радянське господарство -  розплідник племінних свиней, а в квітні наступного року його перетворено в радгосп, який одержав назву «Чутове». Першим директором радгоспу був І. Ф. Калюжний.


Чутівський район

1923 року створений Чутівський район.

Населення Чутівщини зазнало жахів Голодомору 1932–1933 рр. Тоталітарна влада, насильно відбираючи продукти харчування, залишила людей без крихти хліба. За даними Національної книги пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні, в селах району від голоду померли понад 1400 дорослих і дітей, значна частина їх – жителі села Чутове.

У червні 1941 року розпочалася Друга світова війна. Вже у вересні після сімнадцяти днів бойових дій навколо Чутового, село окупували фашистські війська. Тоді загинули сотні наших солдатів та мирних жителів. На окупованій території  німці встановили «новий» порядок. Були створені комендатури та місцеві управи з поліцією, введено комендантську годину. Важким був той час, поки через 2 роки -  20 вересня 1943 року, населений пункт було повністю звільнено від окупантів.


Пам’ятник воїнам-визволителям у центральному парку смт Чутове

 Чутівський район визволяли частини Степового фронту. У Чутовому та навколишніх селах встановлено пам’ятні знаки на честь військових частин –визволителів, знаходиться  братська могила бійців, що полягли у запеклому бою за село.


Полум’я вічного вогню біля братської могили визволителів, що полягли за Чутове у дні запеклих боїв вересня 1943 року.

Неймовірними зусиллями було пережито перші повоєнні роки, але вже на середину 50-х років ХХ ст.. тут була відкрита районна лікарня, працювали промкомбінат, МТС, комбінат побутового обслуговування населення та інші установи й підприємства. Населення невпинно зростало і 13 квітня 1957 р. райцентру присвоєний статус селища міського типу.

В 1950 р. з трьох невеликих артілей було створено місцевий колгосп імені Леніна. По два роки його очолювали А.П.Салій, А.І.Харченко, шість років – О.І.Ковтун. З 1960 р його очолив І.В. Ропавка, який вивів господарство в ряди передових, економічно міцних і стабільних.

У 1967 році зведено двоповерхові будівлі районного Будинку культури, районного комбінату побутового обслуговування населення, універмагу та ресторану райспоживспілки. У 1968 році споруджено приміщення Чутівської середньої школи, у 1969 році – адмінбудинку. В цей же час заасфальтовано чи забруковано центральні вулиці селища.


Опорний заклад "Чутівська ЗОШ І-ІІІ ступенів"

Великою радістю для чутівців, а пізніше й жителів інших сіл, стала газифікація осель. Першим цю справу розпочав почесний житель Чутового І. В. Ропавка., під керівництвом якого місцевий колгосп став одним із найкращих у СРСР. За його ініціативи у  1984 засновано кінноспортивний комплекс «Чутівський кінний завод «Тракен».

За видатні досягнення Івану Васильовичу, справжньому патріоту рідної землі, Указом Президії Верховної Ради СРСР від 24.12.1976р було присвоєно Звання Героя Соціалістичної Праці. Завдяки його старанням та ініціативі, колгосп набув високого рівня соціально-економічного розвитку, а під мудрим керівництвом у господарстві виховалася славна когорта трудівників. До 1972 року практично було завершено програму будівництва сільських будинків культури і клубів, музеїв, шкіл, дитячих садків, дільничних лікарень, фельдшерсько-акушерських пунктів, іншої сільської соціальної інфраструктури, магазинів, їдалень. У вересні 1978 року в смт Чутовому відкрито Меморіальний комплекс «Героям війни» скульптора О. М. Черницького. Всі елементи з червоного карельського граніту доставлені сюди з майстерні скульптора в м. Ленінграді. Запалений тоді символічний «Вічний вогонь» горить і понині.


Герой Соціалістичної Праці Іван Васильович Ропавка

 Визначною подією стало відкриття у 1986 році великого комплексу центральної районної лікарні в смт. Чутове: ще в 1984 р. було здано в експлуатацію поліклініку та дитяче відділення, а в січні 1986 р – п’ятиповерховий лікувальний корпус. Ціле оздоровче містечко і зараз функціонує  на благо населення громади!

На сьогоднішній день селище активно розвивається.  Працює опорний заклад Чутівська загальноосвітня школа, Чутівське професійно-технічне училище № 55, дитячі садочки. Працюють підприємства харчової та будівельної промисловості, маркети, магазини, є будинок культури та постійно проводиться благоустрій паркових зон відпочинку. У скверах селища розташовані художні культурні групи та окремі скульптури, що символізують мир, материнство, молодість.. У невеликому затишному сквері, як нагадування майбутнім поколінням про необхідність ставитися до технічного прогресу з обережністю та науковою обґрунтованістю,  розташований пам’ятник землякам які пожертвували власним здоров’ям та життям для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС у 1986 р. Пам’ятний знак Трудової слави встановлено на постаменті перед в’їздом на територію РТП «Сільгосптехніка»

У Чутовому народилося і проживало багато визначних людей. Уродженцями Чутового є український літературознавець, мовознавець і сходознавець, П.Г. Ріттер; поет О.П. Трусан; генерал-лейтенант Г.М.Михайліченко; Герої Соціалістичної Праці -  очільник колгоспу ім. Леніна І.В. Ропавка та ланкова О.Д.Денисова. Тут, у звичайній українській селянській родині народилася відома акторка театру і кіно К.С. Лучко – народна артистка СРСР. Почесними громадянами селища Чутове є полковник П.О.Шулятьєв, майор П.П.Лимар, О.Д.Денисова та І.В.Ропавка, колишній директор заводу «Восход» М.П. Боровик, які своєю працею багато зробили для економічного, соціального та культурного розвитку селища.    

         Чутове і сьогодні є багатим талановитими та працьовитими людьми, патріотами рідного краю, які віддавали і зараз віддають свої сили і знання для розвитку Чутівщини. Сьогодення Чутівщини оспіване у творах поетес Любові Сябро, Раїси Артеменко, Надії Бистрай, поетів  Володимира Вертія, Сергія Листопада, майстрів художньої прози Володимира Колодія, Валентина Мелешко, Володимира Журавля, а також на цій ниві працює і талановита поетична молодь. І звучить піднесене слово над світанковим рідним краєм:

Весняне щастя виповнить серця.
Живи і квітни, наша Чутівщино,
Бо наймиліша людям завжди ця –
Земля батьків – маленька Батьківщина!

                                              (Л.Сябро)

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь